ANDROCARE - Centrum andrologické péče

Malý muž: na co dbát již po narození chlapce, sexuální výchova

Úvodní kapitola bude o dětech. I ten největší, nejsilnější a nejchlapáčtější chlap byl kdysi mimino. Brečel, čůral do plínek a do nočníku a cumlal mámino mléko. Pokud se o něj maminka, babičky, tetičky a vůbec příbuzné ženského pohlaví dobře staraly, má výhodu. Celý život. O malé mužské se starají hlavně ženy, a dělají to rády, jakoby jim péče o jejich vlastní pohlaví nepřinášelo takové potěšení. "Narodil se Vám kluk? No to je radosti! Ne, holčička? Tak ať je zdravá a krásná". Už z těchto slov vyplývá, chlapec je vítán nějak víc než děvče. Je to nespravedlivé. Ženské pohlaví si většinou ví dobře rady s péči o své záležitosti, a pro radu k babičce nejdou maminky daleko. Výhodu mají ty maminky, které vyrůstaly s bratry. Většinou ví, jak má malý mužský vypadat, ví lépe, co si mohou k jeho "odlišným součástkám" dovolit a co by s nimi dělat neměly. Otce i partnera jako malého ženy nemohly vidět, proto je zkušenost se sourozencem mužského pohlaví nenahraditelná. Maminky, které vyrůstaly jako jedináčkové nebo se sestrami mají nevýhodu.

U malých chlapečků lze nepozorností a nesprávným postupem dost pokazit. Správná péče a ošetřování může zase vytvořit dobré podmínky pro budoucí plodnost a pohlavní život malého muže. Ošetřování pohlavních orgánů je u mužů v principu celý život stejné. Už v prvních dnech by si maminka měla všimnout, jak chlapec čůrá. Předkožka na penisu bývá dlouhá, zakrývá ústí močové trubice. Maminky se někdy bojí stáhnout ji dozadu i při koupání. Důležité je, aby si všimly, jestli se při močení předkožka "nenafukuje" jako balónek močí, která pak pomalu odtéká. Nejlépe je to patrné při koupeli, vyčurání miminka do vaničky není nic nehygienického. Moč zdravého dítěte je sterilní, po vykoupání je jen třeba dítě osprchovat. Když se do vany počůrá holčička, nikdo do většinou nezpozoruje. Už u novorozenců je možné před močením pozorovat zvětšení objemu a délky penisu, někdy i regulérní plnou erekci. Předkožka bývá v prvních týdnech a měsících přilepená k žaludu adhezemi. Opatrným, nenásilným přetahováním předkožky za žalud v teplé koupeli se často podaří uvolnit, pokud ovšem není zúžená. Nafouknutí předkožky močí svědčí pro velké zúžení, a mělo by znamenat neodkladnou návštěvu dětského urologa. Pokud je předkožka zúžená mírně, je možné nenásilným stahováním dozadu postupně dosáhnout rozšíření, ale pokud se vytváří prasklinky nebo chlapec dává najevo bolest, je opět třeba vyhledat lékaře. Někdy vyřeší adheze jen uvolnění kuličkovou sondou, někdy je nutná obřízka – podle stupně problému. Pokud nejde předkožku delší dobu přetáhnout za žalud, není možné udržovat rýhu za žaludem v čistotě. Je zcela přirozené, že se tam ukládá bělavý maz, a do něj se snadno může dostat infekce. Bolestivý zánět pak většinou zhorší zúžení předkožky a obřízka je pak jediným řešením. Proto je vhodné raději navštívit lékaře včas.

Už po narození je třeba si všimnout, jestli má chlapeček v šourku obě varlata. Mohou být ještě malá, mohou se pohybovat směrem k tříslům, hlavně když dítě pláče. Je proto dobré si všímat varlat v klidu, v teplém prostředí - nejlépe zase při koupeli. Při koupání se dá zvládnout péče o mužské pohlavní orgány celý život, od narození až do stáří. Nejsou-li obě varlata dobře hmatná, je na místě opět návštěva dětského urologa nebo androloga specializovaného na preventivní andrologii dětství a dospívání. Nesestouplá varlata mohou znamenat nebezpečí neplodnosti a poruch hormonálních funkcí, které by mohly muže velmi trápit v dospělosti. Pokud varlata zůstávají v tříslech, je možná léčba podáváním léků v nosním spreji nebo v injekcích (či kombinace obojího). Pokud to nepomáhá, nebo jsou varlata uložená vysoko a současně je přítomná tříselná kýla, nezbývá než upravit stav do normy operací. V celkové narkóze se plastickou operací v třísle a na šourku umístí varle do správné polohy tak, aby nemohlo zase vycestovat nahoru. Poloha mimo šourek varlatům škodí – dochází k negativním změnám v jejich tkáni v důsledku abnormální teploty a někdy v důsledku poruchy prokrvení.

V dětském věku je třeba kromě patřičné hygieny dbát na přiměřený vývoj pohlavních orgánů. Maminky opět při koupání poznají, že se objevují první tmavší chloupky nad kořenem penisu, kůže pohlavních orgánů tmavne a kluci se chtějí koupat sami. Je dobré chlapci vysvětlit, že by si měl všímat změn citlivosti, tvaru a objemu varlat. I v dětském věku se mohou vyskytnou nádory, vodní kýly (hydrokéla) či žilní městky v šourku (varikokéla). Včasným ošetřením těchto onemocnění se může zachránit funkce varlat a zdraví budoucího muže.

Součástí informací by mělo být i poučení o sexuálním životě. Erekce se dostavují od začátku života, ejakulace od počátku pohlavního dospívání. Doba, kdy rodiče stíhali své syny za onanii (masturbaci, autostimulaci) je již pryč. Vysvětlení základních funkcí pohlavních orgánů má velkou důležitost. Někdy je lépe, když tyto věci vysvětluje už otec. V dospívání může oboustranný stud nadělat víc škody než užitku. Nouzové řešení je literatura o pohlavních funkcích určená mládeži.

© 2011, Androcare | Všechna práva vyhrazena.