ANDROCARE - Centrum andrologické péče

Přístup společnosti k léčbě sexuálních problémů

Vracíme se zpět k vnímání, citové oblasti a kultuře člověka. Sexuální aktivita je někdy vnímána zkresleně. Není méně důležitá než jiné životní funkce člověka (bez ní by lidstvo vymřelo). Není důvodem k ostychu, ke studu, když něco nefunguje, nebo není tak, jak by mělo být.

Ve viktoriánské Anglii nosili muži z v nejvyšších společenských vrstev kovový prstenec propíchnutý žaludem penisu. Sloužil k upínání penisu do pravé či levé nohavice tak, aby na kalhotech nebyla vidět nežádoucí vyklenutí. Dodnes se piercingu žaludu říká "princ Albert" podle jména tehdejšího manžela anglické královny Viktorie.

V polovině 15. století, za vlády krále Karla Smělého se nosila jiná pánská móda. Byly to tzv. braguettes, kalhoty, v nichž se mužské pohlavní orgány ukládaly do zvláštního pytlíčku, aby se zvýraznila mužnost nositele. Tento módní hit je dobře patrný na obrazech lancknechtů od Albrechta Duerera.

Postoje veřejnosti k pohlavním orgánům a k jejich funkcím jsou i dnes nejednoznačné. Většinou relativně liberální, ale málokdy se pohlavní orgány stanou tématem pro společenskou konverzaci.

I v medicíně jsou potíže s pohlavními orgány považovány za méně noblesní než potíže se srdcem či s klouby. Když už se o nich mluví, tak často s určitým stupněm zlehčení a s úsměvem. Nic proti úsměvům, ale pokud má někdo problémy s pohlavními orgány, do smíchu mu není.

O infarktu myokardu mluví lidé zcela bez problémů, a to nejen u lékaře, o svých sexuálních potížích nikoliv. Hlavní příčinou obou problémů může být kombinace onemocnění cév, poruchy metabolizmu tuků, cholesterolu a hormonální poruchy, které se sejdou u jednoho člověka. Stejně tak vysoký tlak, obezita, cukrovka, stres a jeho psychické následky působí výrazně negativně na sexuální funkce u mužů i u žen. Porucha erekce může být dokonce prvním příznakem nádorového onemocnění, proto by neměla být brána na lehkou váhu.

Také ženy mají své sexuální problémy. Po nástupu "modré tabletky" (Viagry) se také více ozývají, žádají řešení svých potíží. Chtějí, aby se nemyslelo jen "modře" ale také "růžově" ("think pink"). Aby se při řešení sexuálních potíží nezapomínalo, že sexuální aktivita je většinou záležitostí páru - muže a ženy.

Partnersky ohleduplnější přístup k léčbě sexuálních problémů a možnosti medicíny, která je schopná zjistit jejich příčiny a léčit je, nyní zlepšují podmínky k léčbě a její výsledky. Platí, že čím lepší celkový zdravotní stav, tím lepší vyhlídky na dobrý výsledek léčby.

Často se pacienti s těmito potížemi odhodlají k návštěvě lékaře až po dlouhé době zbytečného trápení. Sexuální zdraví je součástí celkového zdraví, proto není zač se stydět.

Sexuální potíže může mít v určité etapě svého života každý člověk, starší i mladý, muž i žena. S věkem se sexuální život člověka mění, to však vůbec neznamená, že mizí! Že se starším lidem o poruchách sexuálních funkcí hůře mluví, je pochopitelné.

Před svým lékařem by se člověk neměl stydět ani tehdy, když jeho lékařem je elegantní paní doktorka, ale stydět se je lidské. Není ostuda přiznat se ke studu a požádat o kontakt na lékaře, který se specializuje na řešení sexuálních potíží. Pro ty úplně nejstydlivější jsou dostupné informace ve Zdravotnických stránkách telefonního seznamu či na internetu.

Jakými slovy začít - to bývá někdy pro pacienta velký problém. Lékaři s tím většinou počítají, lidovou terminologii neodsuzují, za svůj život většinou slyšeli mnoho různých pojmenování pohlavních orgánů. Pro zajímavost: pohlavní úd (latinsky penis) se lidově řekne:
    - anglicky: cock
    - německy: schwanz
    - francouzsky: cigare
    - španělsky: pene
    - čínsky: jilba
    - japonsky: chipatama
    - rusky: chuj
    - maďarsky: fasz
    - hebrejsky: zayin
    - jidiš: šmok, šmendrik, putz
    - norsky: stakuk
    - švédsky: snopp
    - finsky: slerssi
    - dánsky: tissemand
    - islandsky: tittlingur
    - holandsky: klottog
    - portugalsky: cacete
    - italsky: cazzo
    - arabsky: ayir
    - persky: kir
    - turecky: ortabacak
    - hindsky: lavda
    - baskicky: zakila
    a česky: ... doplňte sami.

Takže prosíme ... nedělejte tři tečky, řekněte to !

 

Abychom mysleli i "růžově". Při potížích s erekcí trpí neuspokojivým sexuálním životem partnerky mužů často stejně, někdy i více než muži. Léčení potíží se týká obou partnerů, nejde jen o to, že by si muži vymýšleli pilulky pro sebe, aby si více užili.

Ženy mají také své sexuální potíže, ale oproti mužům mají jednu výhodu: dlouhá léta fungující, zavedený samostatný obor medicíny - gynekologii. Obor, pečující o muže - andrologie (andros = řecky muž) se u nás více vyvíjí v posledních 15 letech, kdy se naše země otevřela světu. Výsledky práce českých andrologů jsou zcela srovnatelné s vyspělým světem. Specializovaných lékařů je však u nás dosud málo. Z léků, vyvinutých ve světě k léčbě sexuálních dysfunkcí, je u nás většina dostupná. Je nutno myslet na individuální zdravotní stav pacienta a jeho individuální odpověď na lék. Určitým problémem může být cena léků, neboť péče často není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Většinou je možnost volby mezi více či méně nákladnými medicínskými postupy.

Z doby, kdy těchto léků nebylo, citujme pasáž z pamětí Giacoma Casanovy: "... krátili jsme si dlouhou chvíli pojídáním ústřic, a to tak, že jsme si je podávali z úst do úst. Ona je podávala svým jazykem do mých úst, a já jsem je přinášel svými ústy k jejím rtům. Bylo to přesladké, a věřím, že není smyslnější a rozkošnější hry mezi dvěma zamilovanými...".

V dnešní uspěchané době bohužel partneři mají málo času jak na sebe navzájem, tak na shánění sladkých ústřic.

 

Současný americký "joke" (vtip):

Arnold Schwarzenegger to má dlouhé.
Brad Pitt to má krátké.
Madonna to nemá.
Papež to má, ale vůbec to nepoužívá.
Co je to ?
No přece ... příjmení.

 

Mužské reprodukční zdraví a problém neplodnosti

Mužskou neplodností se zabývá několik oborů. Medicínský obor andrologie se zabývá mužským pohlavním zdravím a celkovým zdravotním stavem, který souvisí s funkcemi pohlavních orgánů. Správná funkce varlat, správná tvorba spermií a hormonů jsou jedním z hlavních zájmů andrologie. Na početí dítěte má správná tvorba spermií stejný vliv jako tvorba vajíčka. Hledání příčin problémů s plodností jen na straně ženy patří mezi pověry, které mají velmi tuhý kořínek. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je příčina neplodnosti páru na straně ženy pouze ve 25% případů. Mužský faktor samotný je za neplodnost odpovědný ve 33% a postižení obou partnerů najednou se vyskytuje ve 20%. Příčinu neplodnosti se při základním vyšetření nepodaří zjistit asi u 15% párů. Při podrobném vyšetření této skupiny převažuje postižení muže. Mužský faktor se tedy podílí na neplodnosti páru nejméně v 53%. Při problémech s plodností je první vyšetření tradičně gynekologické. Současně by mělo být provedeno základní andrologické vyšetření muže, a to vyšetření spermatu. Častou chybou je to, že při pozitivním gynekologickém nálezu se vyšetření muže opomine, vždyť jednu příčinu neplodnosti již známe. Výskyt současného postižení muže a ženy je však, jak výše uvedeno, relativně značný.

Mnohé současné studie dokazují pomalou, ale setrvalou tendenci ke snižování kvality mužského ejakulátu během posledních čtyř desetiletí. Za příčinu je považován zvýšený výskyt a tedy i účinek umělých estrogenů (ženských pohlavních hormonů) v prostředí i v organizmu muže. Jde zde také o látky estrogenům jen vzdáleně podobné, syntetické, které ale mohou velmi účinně nepříznivý vliv estrogenů na mužský organizmus napodobovat.

Podrobnější informace najdete v kapitole "Mužská neplodnost a reprodukční zdraví".
 

Náměty na dotazy

Z hlediska moderní medicíny a jejího specializovaného oboru andrologie (andros = řecky muž) je možné řadu problémů uspokojivě nebo úplně vyřešit. K řešení potíží velkou měrou přispívá dobrá informovanost. Lidé s problémy a jejich životní partnerky potřebují mít se koho zeptat. Problémy se téměř vždy týkají partnerského páru, ne jen jednoho z páru, lhostejno jakého pohlaví. Největší obavy bývají z neznámého. Řada problémů je na těchto stránkách vysvětlena. Někdo bude možná potřebovat vysvětlit některé věci podrobně, někdo neví, jak se zeptat na to, co právě jej nejvíc trápí.

Podrobněji zeptat se můžete svého lékaře či přímo autora těchto stránek, e-mail: androcare@email.cz

© 2011, Androcare | Všechna práva vyhrazena.