ANDROCARE - Centrum andrologické péče

Rady pro muže i ženy se sexuálními problémy

* Vytváření pocitu blízkosti, intimity *

Pocit vzájemné blízkosti, intimity je ve vztahu muže a ženy důležitý. Emoce (pozitivní i negativní) obvykle silněji prožívají ženy, ale opět – prožívání je velmi individuální. Existují muži, kteří jsou emocionálně podstatně citlivější než většina žen. Sexuální aktivita je důležitou součástí prožívání emocí, ale není částí jedinou.

* Mluvte se svou partnerkou (partnerem).

Určitý stud, ostych při rozmluvě o sexu je normální. Pokud spolu partneři otevřeně hovoří o sexu častěji, je to čím dál snazší. Myslete na to, a dejte si vzájemně možnost poznat jeden druhého, stanete se navzájem bližšími. "Nemluvení" či "dusné ticho" sexuální problémy prokazatelně zhoršuje.

* Nestyďte se ukázat své city a pocity.

I když máte problémy při sexuální aktivitě, můžete projevovat své city: objetí, hezké slovo, květina či dárek mohou být velmi romantické a nemusí vést vždy k pohlavnímu styku. Můžete s partnerkou (partnerem) strávit společně čas tím, co Vás oba těší, na společné procházce, na výletě, při sportu, na večeři, na koncertě, při tanci…

Tipy "jak mluvit o problému":

* zvolte vhodný čas a prostředí. V klidu a oboustranné pohodě.
* poslouchejte svou partnerku - svého partnera. Oba si zvykněte vyslechnout to, co Vám ten druhý chce říci. Pomůže Vám to poznat jeden druhého.
* nekritizujte, neodsuzujte to, co Vám ten druhý říká. Budete se pak cítit mnohem jistěji, až mu budete říkat to, co Vám připadá důležité.
* nebraňte se tomu, co partnerka říká ("to není pravda, tak to není"). Nemusí se Vám líbit všechno co říká, hlavní je dobře míněná snaha o zlepšení.
* buďte trpěliví, nechvátejte, nedávejte sami sobě ani druhému ultimáta (jestli se to do určité doby nezlepší, tak …!!!)
* pokud se Vám nedaří společně mluvit o problému a nedaří se uspokojivé řešení, nebojte se navštívit lékaře či psychologa, zabývajícího se sexuálními potížemi.

Tipy "jak zlepšit pocit intimity":

* mluvte o sexu. Zpočátku to bude obtížné, později to půjde lépe.
* řekněte a ukažte partnerce - partnerovi, co se Vám líbí, totéž ať ukáže ona - on Vám.
* řekněte partnerce - partnerovi, ať Vám ukáže, jak se jí – jeho máte dotýkat.
* dopřejte si dostatek času na sex. Uvolněte se. Dopřejte si "luxus mít čas na sex" dosáhnout bez stressu dostatečného vzrušení.
* snažte se o intimitu bez pohlavního styku. Snažte se dávat a přijímat radost z dotyku, mazlení, společného prožívání příjemných věcí (třeba koupání, poslouchání hudby).
* nemusíte být nutně mladí, silní, výkonní, abyste mohli mít vitální, uspokojivý pocit ze sexuálního života. Nedělejte si starosti se vším, co se Vám na Vašem těle zrovna nelíbí. Zaměřte se naopak na to, co Vám a Vaší partnerce působí radost a vzrušení.

* Pečujte o své tělo. Nejen pečlivá hygiena, ale i pohyb jsou důležité pro sexuální zdraví.
Pravidelný pohyb dokáže:
- zlepšit krevní oběh
- posílit svalstvo
- snížit nadváhu
- zlepšit pocit sebevědomí


* Nekuřte, nepijte příliš alkoholu. Kouření cigaret vede k potížím s erekcí jako jedna z nejčastějších příčin. Alkohol může způsobit "náhlé selhání erekce". Je zrádný – malé množství alkoholu povzbuzuje chuť k sexuální aktivitě a uvolňuje zábrany. Zpomaluje činnost nervového systému, takže může trochu oddálit výron semene. Zpomaluje a snižuje úroveň vnímání podnětů (proto se s alkoholem nesmí řídit). Sklenka vína (1-2 deci) neškodí zdraví, ale větší množství zhoršuje pohotovost všech tělesných funkcí, včetně funkcí sexuálních. Nepijte před sexuální aktivitou pivo (tlumí nervový systém ještě extrakty z chmelu) a nepijte koncentráty (působí velmi rychle a "zákeřně").

* Nestyďte se na otázky sexu a pohlavního života zeptat svého lékaře – je jedno, jestli praktického lékaře, androloga, urologa, sexuologa či internisty. Jestliže mu důvěřujete, ptejte se, sexuální život je normální součástí života zdravého člověka. *

© 2011, Androcare | Všechna práva vyhrazena.