ANDROCARE - Centrum andrologické péče

Zbytnění a rakovina prostaty

Prostata je žláza, umístěná pod močovým měchýřem. Obklopuje ze všech stran močovou trubici, tvar má podobný jako mandarinka. Představme si mandarinku, kterou uprostřed prochází měkká hadička. Pokud se mandarinka zvětší (naroste), zmáčkne hadičku. Zmáčknutou hadičkou špatně proudí tekutina – v případě prostaty je to moč. Zde se dostáváme ke klasickým "prostatickým" potížím: muži se zvětšenou prostatou obtížně močí. Proud moči je pomalý, na začátku močení se musí chvíli čekat, než se rozběhne, musí se někdy zatlačit, ke konci proud už neproudí, končí ukapáváním, které se špatně odhaduje. Když je málo času, jsou často mokré spodky nebo i kalhoty. Pokud to muž neřeší, tak se nevyprazdňuje dobře močový měchýř. Zůstává v něm i po vymočení trochu moči, v ní se snadnou uchytí infekce, začíná pálení při močení. A pokud se ani tohle neřeší, může se objevit zánět močových cest s teplotou, řezavkou, bolestí v ledvinách, krvavou močí a s následkem poškozením funkce ledvin.

Někdo prostydne na procházce, na rybách nebo si jen poleží na jarní louce, a může se dočkat náhlé zástavy moči. Prochlazení může vést k dekompenzaci dosud jen mírně "zlobivé" prostaty. Muž, který se nemůže vymočit, potřebuje zavedení močového katetru. Je to možné provést šetrně, v místním znecitlivění močové trubice účinným gelem (Instillagel), a úleva je ohromná. Pak je třeba řešit příčinu.

Část mužů si při zbytnění prostaty všimne menšího tlaku tekutiny při výronu semene a snížení vrcholu pocitu při orgasmu. U někoho nejsou močové potíže vůbec výrazné, převažují potíže s erekcí, pálení v močové trubici po výronu spermatu a sexuální problémy.

To všechno může způsobit zbytnění (hyperplázie) prostaty, která se objevuje u naprosté většiny mužů v druhé polovině života. U někoho dříve – už po 35. roce (vzpomeneme na hladiny mužských hormonů), u někoho později – až po šedesátce. Stupeň postižení je také různý, takže někdo vystačí s tabletkami i po šedesátce, a někdo musí jít na operaci už po čtyřicítce.

K čemu je dobrá žláza, která způsobuje potíže často obávané a nepříjemné ? Její funkce je nutná k výživě a vytváření prostředí pro spermie – má nezastupitelnou roli ve hře o plodnost muže. V prostatě se vytváří asi 80 % objemu semene. Pro přirozené oplodnění je tekutina z prostaty nenahraditelná, i když spermie neobsahuje.

Kromě žlázové tkáně je prostata také orgánem svalovým, a zajišťuje tak ejakulaci. Stah prostatické svaloviny vystřikuje tekutinu do močové trubice, subjektivně jej muž vnímá jako jednu z pulzací, kterými začíná jeho ejakulace a vyvrcholení.

Po operacích prostaty sperma někdy nevystřikuje ven z močové trubice, ale odtéká do močového měchýře (retrográdní ejakulace). Pocit vyvrcholení se může po operaci prostaty změnit, podobně jako síla a počet pulzací při ejakulaci.

Zbytnění prostaty lze dnes řešit množstvím kvalitních léků. Pokud léky nestačí, jsou k dispozici operace od postupů klasických až po nejmodernější technologie. Všechny mají své místo a každému pacientovi může vyhovovat jiný postup. Volba řešení je otázkou odborného lékaře – urologa, vždy po domluvě s pacientem a vysvětlení léčebných možností.

V souvislosti s pohlavními funkcemi je důležité říci, že v oblasti prostaty se v organizmu muže spojují močové a pohlavní cesty. Pohled úzce zaměřený na močení, někdy s přehlížením pohlavních funkcí, není optimální. Prostata je pohlavní žláza, její stav ovlivňuje sexuální život a plodnost muže. Při poruchách močení způsobených onemocněním prostaty se na to občas nemyslí tak, jak by si mužský organizmus zasloužil.
 

Nádor (rakovina) prostaty

Příznaky mohou být podobné či zcela stejné jako u zbytnění. Častěji se objevuje jako první příznak krvácení do moči, ale první známky tohoto onemocnění mohou být velmi individuální. Na rozdíl od zbytnění jde o nemoc, která ohrožuje život pacienta. Tak jako u všech rakovinných nádorů může neléčená rakovina prostaty zkrátit život někdy velmi rychle, jindy může "pospávat" a růst pomalu. Rakovina je autonomní, lze říci, že se její chování nedá předpovídat, pokud je neovlivňuje člověk. Rakovinu prostaty je naštěstí možné ovlivnit účinnými léčebnými postupy, a pokud se zjistí včas, je možné postiženého muže zcela vyléčit. Většinou s tím, že se operací odstraní celá prostata a po operaci nastanou určité změny močení a sexuálních funkcí. Tyto změny se dají opět ovlivnit, ale léčení není nikdy krátkodobé. Někdy není snadné ani pro pacienta, ani pro lékaře.

Pokud se podaří rakovinu prostaty zjistit včas, daří se vyléčit nebo "udržet na uzdě" tak, aby nezkracovala život a nezhoršovala jeho kvalitu. Proto existují screeningové programy pro muže po 45. roce života. Měly by být součástí léčby mužů se sexuálními problémy. Jak bylo uvedeno výše, u části mužů se při onemocnění prostaty sexuální potíže objevují dříve než potíže močové.

Základním vyšetřením, které by muž po 45. roce života měl podstoupit každý rok, je pohmatové vyšetření prostaty – lékař vyšetřuje prostatu prstem v rukavici přes konečník. Pokud je toto vyšetření kombinováno s vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA celkový, volný a výpočet procenta poměru celkového a volného antigenu) v krvi, můžeme říci, že pro včasnou detekci nádorového onemocnění bylo učiněno vše potřebné. Pokud se zjistí podezření na nádor, je třeba provést biopsii – píchnout jehlou do prostaty pod ultrazvukovou kontrolou. Drobná částečka tkáně, která zůstane v jehle se vyšetřuje histologicky. Vyšetření rozliší tkáň normální, zbytnělou nebo rakovinnou.

Včasná a správná léčba rakoviny prostaty může výrazně prodloužit život, uchovat normální močové a sexuální funkce, a proto se všude ve vyspělých zemích klade důraz na preventivní pravidelné roční prohlídky mužů po 45. roce.
 

Co může muž udělat pro svoji prostatu?

Žláza potřebuje pravidelně vyprázdnit. Udržuje se tím rovnováha mezi tekutinou, která se v prostatě vytváří, a tekutinou, která odchází ven. Ejakulace by měla být asi dvakrát týdně, častěji nevadí. Vadí nepravidelnost – např. ejakulace několikrát za víkend, přes týden vůbec ne. Rozdíl mezi ejakulací při styku a při autostimulaci (masturbaci) prostata příliš nerozezná.

Prostatě nesvědčí chlad, dlouhé sezení bez pohybu, nárazy a mechanické podráždění rozkroku. Jízdy na kole, na koni a nárazy do rozkroku při krossových sportech poškozují tkáň prostaty, problémy se pak projevují dříve a intenzivněji.

Aerobní sporty spojené se zvýšením cirkulace krve v pánvi, jako je běh, plavání či chůze v měkkém terénu s nerovnoměrným výškovým profilem prostatě velmi svědčí.

Prostatě nesvědčí dráždivě pokrmy a nápoje, obsahující látky, které se vylučují do moči. Prostatický sekret koncentruje některé aromatické látky – například česnek nebo ananas. Po požití většího množství těchto látek je po nich cítit sperma.

Prospěšná pro organizmus i pro prostatu jako prevence rakoviny jsou rajčata. Obsahují antioxidant lykopen, který se z nich lépe uvolňuje po uvaření než zasyrova. Pokud někdo jí pravidelně pokrmy z tepelně upravených rajských jablíček, prospívá tím své prostatě i celkovému zdravotnímu stavu.

© 2011, Androcare | Všechna práva vyhrazena.