ANDROCARE - Centrum andrologické péče

Samovyšetření varlat při nedostatku mužských pohlavních hormonů

Pro muže by bylo optimální, kdyby při příznacích nedostatku mužských pohlavních hormonů mohli navštívit svého androloga (analogie gynekologa partnerky) a nechat se vyšetřit, zda jsou v pořádku. Všeobecné povědomí o oboru andrologie a dostupnost andrologické péče v podobném rozsahu jako u gynekologie jsou věcí budoucnosti, stejně tak preventivní, prediktivní, proaktivní andrologická péče.

Pro včasnou diagnostiku a léčbu nedostatku mužských pohlavních hormonů je důležité samovyšetření varlat; stejně jako u nádorů varlat a mužské neplodnosti. Samovyšetření sestává z:
  • 1. vyšetření varlat pohmatem: v klidu v teple, optimálně po koupeli či po sprše teplou vodou. Varlata mají být elastická (jako zralé švestky), ne měkká (jako přezrálé švestky), nemají být tuhá (jako sušené švestky). Pečlivým pohmatem na horním pólu varlete najdeme citlivou měkčí „noční čepičku“ s dlouhým cípem – to je nadvarle a chámovod. Varlata mají být hladká, nebolestivá, bez vyklenutí a zatvrdlin.

  • 2. hodnocení objemu varlat: orientačně je možné provést měření obyčejným pravítkem, s tím, že přičítáme něco na šířku stěny šourku. Varle má přibližně tvar švestky. Podélný rozměr by měl být 4,5 cm, předozadní rozměr 3,5 cm, pravolevý rozměr 2,5 cm. Z těchto rozměrů vychází objem jednoho varlete 20,5 centimetrů kubických, po odečtení stěny šourku vychází asi 18,5 ccm, což je střední objem normálního varlete. Objem varlete je v přímé souvislosti s tvorbou mužských pohlavních hormonů a spermií, což je prokázáno opakovanými vědeckými studiemi. Objem varlat je nutné zhodnotit vždy před léčbou testosteronové nedostatečnosti; hodnota podává prediktivní informaci, zda se potíže podaří léčbou zvládnout. V ordinaci odborného lékaře je nejpřesnější měření ultrasonografickou volumometrií ve dvou rovinách.

  • 3. hodnocení žil, odvádějících krev z varlete: v klidu, vleže, v teple (třeba ve vaně nebo v posteli) mohou být nad varletem hmatné žíly, které zareagují na zatlačení (jako na záchod) rozšířením, nebo zvýšenou citlivostí. Vestoje se žíly a jejich náplň zvýrazní, někdy prosvítají pod kůží, podobně jako křečové žíly na nohou. Jde o nejčastější příčinu funkční nedostatečnosti varlat - varikokélu, která je dobře léčitelná, pokud se zjistí včas. Pokud má muž současně křečové žíly na nohou, hemoroidy a /nebo jsou křečové žíly u jeho rodičů, jde o postižení žilních systémů, které může být dědičné.

Včas zjištěná onemocnění varlat se dají ve vysokém procentu úspěšně léčit; léčba může zabránit nedostatku mužských hormonů v pozdějším věku, udržet tvorbu vlastního testosteronu bez nutnosti podávání testosteronu syntetického.
© 2011, Androcare | Všechna práva vyhrazena.